2023 m. spalio 13-19 dienomis VVG „Pajūrio kraštas“ pagal tarptautinio bendradarbiavimo projekto „Ekologiškas maistas ir tvarios maisto tiekimo grandinės“ numatytas veiklas surengė mokomąjį vizitą į Italiją. Vizitas skirtas susipažinimui su ilgametes tradicijas turinčiais šeimos verslais, vietos kooperacijos ir trumpųjų maisto tiekimo grandinių nauda, vietos maisto tradicijų saugojimu.
Pirmasis susitikimas vyko su Austrijos, Štirijos regione (Alpių kalnų teritorija) įsikūrusiais aliejaus ir obuolių ūkių atstovais. „Hofler-kernol presse“ ūkio savininkas supažindino vizito dalyvius su moliūgų auginimo ir perdirbimo procesu. Jis pristatė filmuotą medžiagą apie moliūgų auginimo procesą, supažindino su specialia žemės ūkio technika, pritaikyta moliūgų nuėmimui. Sužinojome daug naujo ne tik apie moliūgų veisles, bet ir jų sėklų panaudojimo galimybes. Vizito dalyviai galėjo iš arti susipažinti su moliūgų sėklų perdirbimo linija, pavaikščioti po cechus, sandėlius ir net paragauti įvairios produkcijos iš moliūgų sėklų – nuo aliejaus iki saldumynų. Lankytojai vietoje gali įsigyti ne tik moliūgų ūkyje gaminamos produkcijos, bet ir įvairių produktų iš gretimų ūkių. Tokia kooperacija parduodant vietinius produktus visokeriopai naudinga vietos gyventojams, nes jiems ne tik atsiranda platesnės galimybės pristatyti ir parduoti savo produkciją, bet ir daugiau bendrauti tarpusavyje, kartu vykdyti įvairius socialinius projektus.
Tą pačią dieną mokomojo vizito dalyviai apsilankė ūkyje, auginančiame ir perdirbančiame obuolius. Štirijos regione tokių ūkių apstu – tai įsitikinome vykdami vaizdingais Alpių kalnų slėnių keliukais, kur aplinkui plytėjo didesni ar mažesni obelų sodai.
Obelų ūkio „Wilhelm“ savininkai Josef ir Josefa Wilhelm svetingai pasitiko svečius savo sodybos terasoje. Pristatydama savo ūkį ir gaminamą produkciją, ūkininkų šeima papasakojo kaip seną sodybą pritaikė maitinimo ir kitoms paslaugoms teikti. Lietuvius ypač domino sodų sodinimo būdai, veislių savybės, saugojimas nuo šalnų ir kitų stichijų, augintojų kooperacija parduodant produkciją.
Spalio 15 d. apsilankėme riešutų auginimo ūkyje „Riešuto širdis“, kuris priklauso Gaggia šeimai ir yra vienas garsiausių Italijoje tos krypties ūkių. Pažintis su ūkiu prasidėjo nuo apsilankymo riešutmedžių auginimo vietoje. Akį traukė lietuviams neįprastas vaizdas – šalia riešutmedžių auga vynuogės, visur driekiasi drėkinimo sistemos. Klausimų lydėjusiam ūkio atstovui netrūko: mūsiškiai domėjosi viskuo – pradedant dirvos struktūra, baigiant vabzdžių viliojimo metodais.
Pažintis su ūkiu tęsėsi pastatuose, kur įrengta graikiškų riešutų apdorojimo ir fasavimo linija, saugyklos. VVG atstovai domėjosi ne tik įmonėje taikomomis inovacijomis, bet ir pardavimų keliais, produktais iš riešutų. Susitikimas baigėsi produktų degustacija ir apsikeitimu dovanėlėmis.
Spalio 16 d. lankėmės Luganos vynų regione, vyndarių asociacijos narių būstinėje CA LOJERA („Vilko namai“). Susitikimo metu su asociacijos atstovais vyko diskusijos apie vietos valdžios pagalbą vyndariams, apie vyndarių problemas, kurias jie sprendžia kartu, kaip asociacijos nariai. Buvo įdomu ir naudinga sužinoti kaip senas tradicijas puoselėjantis vyndarių amatas perduodamas šeimos nariams iš kartos į kartą, kaip atsakingai italai siekia produkto kokybės, tuo pačiu palaikydami savo regiono gamintojų produkcijos prestižą.
Tos pačios dienos popietę išvykome į jau visą 100 metų skaičiuojantį ir vis tai pačiai Zordan šeimai priklausantį „Magdalenos ūkį“. Čia dirba visi – nuo mažiausio iki vyriausiojo šeimos nario. Šeima į veiklas įtraukia bendruomenę – kviečia pradinukus pažinti gyvenimą kaime, suaugusiems organizuoja močiučių laikų patiekalų pamokas, rengia pikniko stiliaus vakarienes pačiame vynuogyne. Zordan šeima ypač daug dėmesio skiria ekologijai ir beatliekinei gamybai. Lietuviams buvo suteikta galimybė pasimėgauti itališka vakariene iš vietinių produktų. Visus sužavėjo Zordan šeimos narių dėmesys ir svetingumas.
Sekančią dieną vykome prie dešiniojo Gardos ežero kranto. Čia aplankėme turbūt garsiausią visoje šalyje privatų Gardos alyvuogių aliejaus muziejų, kurį valdo Turri šeima. Muziejus turi ne tik gausią ekspoziciją, bet ir yra parengęs puikią edukacinę programą apie alyvuogių aliejaus subtilybes, kurias sužinoti naudinga bet kuriam žmogui. Muziejaus savininkai taip pat užsiima alyvuogių auginimu.
Muziejuje neužsibuvome, nes toliau mūsų laukė labai įdomi kelionė laiveliu į stulbinančio grožio privačią salą. Joje gyvenanti aristokratų Cavazza šeima be kitų veiklų užsiima ir alyvuogių aliejaus gamyba. Išklausę pasakojimo apie šeimos ir verslo istoriją, apžiūrėjome rūmus ir išpuoselėtą sodą.
Paskutinė aplankyta vieta – Ornellos Molon vynų ūkis, kuris mena dar Venecijos Respublikos laikus (XVIII a.). Čia susipažinome su istorine sodyba, jos veikla, apsilankėme vynuogyne, ragavome ūkyje ir jo apylinkėse gaminamą maistą, vynus. Vyko diskusijos apie vietos maisto kultūros puoselėjimą ir kokia italų patirtimi būtų galima pasinaudoti vystant vietos maisto gamintojų verslą Lietuvoje. Mokomojo vizito dalyviai akcentavo, kad susipažinimas su italų patirtimi puoselėjant vietos maisto kultūrą, vietos kooperaciją labai naudingas, nes mūsų šalyje dėl istorinių aplinkybių nėra ilgamečių šeimos verslų tradicijų.