NAUJOJOJE STRATEGIJOJE – SUMANUS KAIMAS

Naujas veiklos etapas vietos bendruomenėms –  sumanusis kaimas

Naujosios technologijos skverbiasi į mūsų gyvenimą – atėjo palankus laikas visiems kartu siekti ryškių pokyčių vietos bendruomenėse. Išmanusis, sumanusis kaimas? Taip, tai jau ne ateitis, o dabartis, kuomet nuo tradicinio kaimo pereinama prie išmaniojo kaimo koncepcijos. Europoje vis labiau populiarėja „smart village“ (sumanieji kaimai), nes žmonės pajuto apčiuopiamą naudą: sprendžia įsisenėjusias aplinkosaugos, ekonomines ar kitas problemas, vietose kuria bendrą, efektyvų, pelną nešantį verslą, kuriame dalyvauja visi bendruomenės nariai.

Vietos plėtros strategijai – 1,7 mln. eurų

Sumanus kaimas – tai modernus, iniciatyvus, orientuotas į pokyčius kaimas, gebantis pasinaudoti savo stipriosiomis pusėmis, atviras naujovėms ir inovatyvioms technologijoms. Remiant sumaniųjų kaimų kūrimą, siekiama įtraukti pačius gyventojus į inovatyvias veiklas ir pažangius sprendimus, kurių pagrindinis tikslas – pagerinti gyvenimo kokybę kaimo vietovėje.

Kurti sumanųjį kaimą Klaipėdos rajone kviečia vietos veiklos grupė (VVG) „Pajūrio kraštas“, parengusi 2024-2028 m. vietos plėtros strategiją (VPS) „Klaipėdos rajonas – atviras partnerystei, naujovėms ir inovatyvioms technologijoms“. VPS strategijai įgyvendinti skirta 1 767 088  eurų.

Dar pernai žemės ūkio ministerijoje buvo patvirtintos 49 vietos veiklos grupių parengtos VPS,  kurios buvo pateiktos Nacionalinei mokėjimo agentūrai kartu su paraiškomis dėl paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra (LEADER)“. „Pajūrio krašto“ parengta VPS apie sumaniųjų kaimų kūrimą ir plėtrą buvo įvertinta aukščiausiais balais (100 balų).

Svarbiausia – partnerystė

„Pajūrio krašto“ parengtoje VPS numatytos viena paramos priemonė: Sumanaus kaimo kūrimas ir plėtra (ūkio subjektų – fizinių ir (arba) juridinių asmenų bendradarbiavimas). Planuojama paremti 8 projektus, skiriant jų įgyvendinimui 1 413 670 eurų.

Pasak VVG „Pajūrio krašto“ vadovės Raimondos Damulienės, ši paramos kaimui įgyvendinimo strategija iš esmės skiriasi nuo anksčiau buvusių tuo, jog paraiškos bus priimamos ne iš pavienių subjektų, o iš ne mažiau trijų partnerių grupės. Sumanių kaimų strategija ir  projektai bus įgyvendinami iniciatyvos „iš apačios į viršų“ principu. Projektų pareiškėjais ir partneriais gali būti asociacijos, viešosios įstaigos, Klaipėdos rajono savivaldybė, privatūs juridiniai, fiziniai asmenys, ūkininkai.

„Šioje strategijoje akcentuojamas ir skatinamas įvairių subjektų bendradarbiavimas, tam ir bus skiriamos lėšos. Anksčiau buvo galima prašyti lėšų kaimo verslo pradžiai ar plėtrai, buvo įsipareigojimai sukurti ir išlaikyti darbo vietas, naujojoje strategijoje to nebebus. Gyvybiškai būtina ieškoti naujų, kaimo gyvybingumą užtikrinančių sprendimų. Bendruomenių įgalinimas vykdyti ūkinę veiklą – naujas kaimo palaikymo etapas“,- sakė R. Damulienė. Numatoma, jog pagal naują VPS kvietimai teikti vietos projektus paramai bus skelbiami 2025 metais, o parengti projektai startuos 2026 m. ir galės būti įgyvendinami iki 2028 metų.

Nuo tradicinio – prie išmanaus kaimo

Didžiausia skirta paramos suma vienam vietos projektui įgyvendinti sieks 200 000 eurų. Kompensuojama nuo 40 iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti VPS įgyvendinti skirtų lėšų, priklausomai nuo įgyvendinamo projekto pobūdžio, kaip nurodyta priemonės įgyvendinimo taisyklėse. Pagal priemonę gali būti pasirenkamos viena ar kelios remtinos veiklos: 1) infrastruktūros pritaikymas; 2) įrangos įsigijimas; 3) paslaugų įsigijimas; 4) atsinaujinančių  energijos išteklių diegimas; 5) skaitmeninių, kitų pažangių sprendinių diegimas. Tarp atrankos kriterijų: naujos kooperacijos kūrimas, trumpųjų maisto grandinių skatinimas, platesnis rezultatų pasiekiamumas bendruomenėje, socialiai atsakingo verslo plėtra, projekto partnerystės įvairovė ir kt.

Pagrindinis tikslas – skatinti naujų verslo modelių ir metodų diegimą, privačiojo ir viešojo sektorių partnerystę. Sektorių ir (arba) subjektų kooperacija yra labai svarbus kaimo socialinio ir ekonominio vystymosi veiksnys. Jie labai priklauso nuo modernizavimo lygio, tinkamos infrastruktūros prieinamumo ir įperkamumo bei nuo pajėgumų veiksmingai diegti modernias technologijas, naujus technologinius gamybos procesus.

Svarbu, kad visi gyventojai turėtų galimybes dalyvauti vystymosi procese, būtina remti ir skatinti veiksmus, skirtus įvairioms neformalioms iniciatyvoms remti, skatinančioms žmonių socialinę integraciją, susijusią su užimtumu, emocine ir fizine sveikata, sveika gyvensena bei klimato kaitos keliamais iššūkiais.

Pagrindinė problema: rajonas nepakankamai patrauklus aukštesnės pridėtinės vertės verslui, nepilnai vystomos trumpųjų maisto tiekimo grandinių, dalinimosi ir žiedinės ekonomikos iniciatyvos, nekuriami partnerystės tinklai. Tikimasi, kad įgyvendinus VPS, atsiras realių pokyčių: paspartės socialinė integracija, sustiprės vietos gyventojų verslumas, pagausės atsinaujinančių išteklių panaudojimo pavyzdžių, sustiprės sektorių partnerystė, sukurta gerove pasidalins didelis būrys žmonių, išaugs tvari gamyba ir vartojimas.

Burtis, kurti ir dalintis

Tradicijų ir naujausių technologijų sąsajos sudaro palankias aplinkybes kurti naujas ekonominės vertės grandines. Kiekvienas kaimas turi savo pranašumų: čia rasime ir amatininkų, vietos tradicijų ir kultūros puoselėtojų, ūkininkų, verslininkų, taip pat ir patrauklių gamtinių išteklių, tinkamų turizmui ar poilsiui. Kodėl  neapjungus šias visas jėgas bendrai veiklai, kuri vietos gyventojams atneštų daug naudos? Dalijimosi ekonomika – tai nauja ir technologijų amžiuje greitai populiarėjanti verslo forma.

Kokie yra pažangaus (sumaniojo) kaimo vystymo principai, kuriantys užtikrintą ilgalaikę gerovę vietos bendruomenėms? Tai tikslusis ūkininkavimas, skaitmeninės ir kitos inovacijoms atviros platformos; žiedinė ekonomika, padedanti mažinti atliekas ir tausoti išteklius; atsinaujinančioji energija; kaimo turizmas, apimantis ekologinį, sveikatai palankų maistą ir poilsį, rekreacinį turizmą; socialinės inovacijos kaimo paslaugų ir verslumo srityje; bendros socialinės infrastruktūros, partnerystės organizacinio mechanizmo kūrimas ir diegimas.

Sėkmingi išmanūs kaimai Europoje

Labai įkvepiantys Europos išmaniųjų kaimų pavyzdžiai: nuosavas kaimo saulės energijos parkas, viešbutis turistams, „išsibarstęs“ kaimo namų savininkų namuose, žuvų ferma, jas maitinant vabzdžiais, išaugintais ant daržovių atliekų ir naudojant saulės energiją, sutarus su gydymo įstaiga nuotolinis kaimo gyventojų prevencinis sveikatos stebėjimas, įvairūs e. mokymai, skaitmeninės produktų platformos ir kt. Tokių pavyzdžių daugėja visose šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Jau esame girdėję apie labirintų, paukščių kaimo, levandų, sveikatingumo sodo, atostogų biurų, „gyvosios“ bibliotekos, socialinio taksi sėkmingus teminius ir ekonominius projektus.

Sėkmingų pavyzdžių turime ir savo krašte. Skaitmeninę platformą ukininkubirza.lt 2023 m. sukūrė penkių Vakarų Lietuvos rajonų vietos veiklos grupių (VVG) komanda, vadovaujama VVG „Pajūrio kraštas“. Šioje platformoje vartotojai gali susirasti, kur nusipirkti ekologiško, natūralaus kaimiško maisto: mėsos, pieno, daržovių, vaisių, uogų, medaus. Šio itin gerų įvertinimų sulaukusio projekto metu buvo sukurta ne tik skaitmeninė platforma, bet ir organizuota ūkininkams, verslininkams daug mokymų, tarp jų ir skaitmeninio raštingumo.

Kviečiame detaliai susipažinti su VVG „Pajūrio kraštas“ parengta 2024-2028 m. vietos plėtros strategija  „Klaipėdos rajonas – atviras partnerystei, naujovėms ir inovatyvioms technologijoms“.

 

„Pajūrio kraštas“ informacija

 

Skip to content