Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ atstovai dalyvavo tarptautinio projekto „Perėjimas prie atsparių kaimo vietovių“ konferencijoje Latvijoje. Tai jau antroji tarptautinė konferencija pagal šį projektą. Konferencija vyko šių metų rugsėjo 19-22 dienomis Latvijos vietos veiklos grupių „Aizkraukle District Partnership“ ir „Partnership for Rural and the Sea“ teritorijose. Šis renginys yra jau antrasis iš dviejų projekte suplanuotų tarptautinių praktinių konferencijų. Projektą, kurį finansuoja Švedijos institutas, vykdo Upplandsbygd Vietos veiklos grupė Švedijoje kartu su 8 partneriais iš Estijos, Latvijos, Suomijos ir Lietuvos. Visi partneriai veikia kaip vietos veiklų grupės ir naudoja LEADER metodą. Mūsų bendras tikslas – sukurti tinklą, skatinantį perėjimą prie atsparių kaimo vietovių aplink Baltijos jūrą.
Šios konferencijos organizatorės Irene su komanda labai pasistengė, kad konferencijos metu dalyviai išgirstų, pamatytų ir patirtų tvarių iniciatyvių vaisius Upplandsbygd VVG teritorijoje.
Konferencijoje dalyvavo apie 50 atstovų iš visų devynių bendradarbiaujančių organizacijų. Vietos veiklos grupę „Pajūrio kraštas“ atstovavo VPS administravimo vadovė Raimonda Damulienė, VPS administratorė Jūratė Vasiliauskienė.
Pirmoji praktinės konferencijos diena buvo skirta VVG “Partnership for Rural and the Sea” projektų lankymui ir ją pradėjome apsilankydami ZS Mazburkas, šeimos valdomame vynuogių ūkyje. Šis ūkis yra vienas pirmųjų vynuogynų Latvijoje. Jame auginamos kelių rūšių vynuogės, organizuojamos edukacijos, pristatymai, o visai neseniai pradėtos teikti ir apgyvendinimo paslaugos. Ūko šeimininkai pasinaudoję būtent LEADER programa įsigijo edukacijoms reikalingą konferencinę ir kitą įrangą, ir tokiu būdu atvėrė savo ūkio duris platesnei visuomenei.
Kitas konferencijos objektas – Engure ežero gamtos parkas, kur buvo aktyviai diskutuojama gamtos saugojimo, nendrių tvarkymo ir žvejybos politikos Latvijoje temomis. Šio parko vadovas pasidalino įdomia patirtimi, kaip prižiūrėti parką ir vykdyti veiklas vien iš įvairių projektinių lėšų, mat finansinės valstybės paramos šis parkas negauna. Vienas iš įgyvendintų projektų – parko teritorijoje, ežero pakrantėse apgyvendino 1000 arklių. Šie arkliai yra pusiau laukiniai ir apskritus metus gyvena parko teritorijoje. Jų misija – „nušienauti“ ežero pakrantes ir prieigas, kad atsivertų vaizdas į ežerą ir neželtų nendrės.
ZS „Dieniņas” – ilgametės šeimos žvejybos tradicijos ir turizmas Berzciems gyvenvietėje. Šis šeimos verslas taip pat LEADER programos dėka šiandien vaišina svečius tradiciniais to krašto žuvies patiekalais, pažindina su žvejų gyvenimo ypatumais ir tradicijomis.
Kitą dieną buvo pristatomi VVG “Aizkraukle District Partnership” gerieji projektų pavyzdžiai.
ZS Ragāres tvarus ekologinis ūkis, kuriame auginami vaisiai, uogos, daržovės bei prieskoninės ir vaistinės žolelės – šimtai skirtingų augalų ir visi jie auginami tvariai ir ekologiškai, yra sertifikuoti. Šis ūkis yra LEADER programos čempionas – yra įgyvendinęs ne mažiau kaip 5 projektus, kurie ne tik padėjo plėsti ūkio galimybes, bet ir sukūrė darbo vietas. Užauginta produkcija keliauja į restoranus, turgų ir nuolatinius klientus. Jauni šeimininkai iš savo ūkio gėrybių gamina prieskonių bei arbatų mišinius, kuria naujus receptus ir nepailsdami ieško būdų, kaip patraukliai ir patogiai pateikti savo produkciją vartotojams.
Skriveri – nedidelis pravažiuojamas miestelis netoli sostinės Rygos. Čia įsikūrusi jauki šeimos ledainė „Skruveru majas saldejums“ siūlo įvairiausių, taip pat ir labai netikėtų, skonių naminių ledų. Jauną ir charizmatišką ledainės savininkę šiam verslui įkvėpė seni šeimos ledų receptai. Ledainė bendradarbiauja su vietos ūkininkais, kurie tiekia ledų gamybai reikalingus produktus, tokius kaip pienas ar uogos.
Tame pačiame miestelyje yra įsikūrę ir Skriveri Food Factory – kur gaminami garsieji saldainiai „Gotina“. Šis fabrikas ilgus metus buvo uždarytas, o jį atgaivinus tai tapo šeimos verslu, kur darbuojasi net trys šeimos kartos. Saldainiai čia gaminami senuoju tradiciniu būdu.
O visai šalia Skriveri miestelio savo veiklą vykdo Olalā! Rīta putni putpelių ūkis. Šio ūkio įkūrėjai papasakojo savo istoriją apie tai, kaip nuo pirminio plano auginti tik žaliavą maisto gamybai pandemijos metu išaugo į daug platesnį verslą. Iš LEADER programos įsigijo paukštienos atliekų utilizavimo įrenginį. Taip pat Šiuo metu ūkis vykdo edukacijas klientams, gamina produktus iš putpelių mėsos bei kiaušinių kuriais prekiauja savo ūkyje bei turguje.
Ši konferencija suteikė galimybę praktiškai pajusti, kaip įgyvendinant projektus ir panaudojant ES lėšas galima pasiekti didelių pokyčių. Kaimo vietovėse stipriai juntamas teigiamas LEADER programos poveikis socialinei aplinkai. Taip pat skirtingų šalių vietos veiklos grupių atstovams buvo svarbu aptarti įvairius tvarumo, sumanių kaimų, Baltijos jūros taršos bei gyventojų įtraukimo klausimus, nes tai ypač aktualu rengiant kito periodo strategijas.