VVG „Pajūrio kraštas“, kartu su kitais partneriais iš Lietuvos ir Norvegijos, dalyvavo VšĮ Lietuvos regioninių tyrimų instituto (LRTI) projekte „Vietos bendruomenių pilietinio aktyvumo ir demokratinio dalyvavimo galimybių didinimas“, dalinai finansuojamame Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo.
Viena iš projekto veiklų krypčių – 2 tipų mokymai vietos bendruomenių nariams bei lyderiams 10-ies savivaldybių teritorijose, siekiant didinti kompetencijas vietos demokratijos ir pilietinio įsitraukimo bei darnaus vystymosi, įgyvendintos tinklaveikos ir patirties sklaidos veiklos klausimais.
VVG „Pajūrio krašto“ atstovai dayvavo 1-os dienos mokymuose Gagržduose ir 2 dienų mokymuose „Kompetencijų didinimas vietos demokratijos, pilietinio įsitraukimo, strateginio planavimo ir bendruomenės atsparumo didinimo klausimais” , kurie vyko Tauragėje.
Mokymų tikslas – supažindinti vietos bendruomenių lyderius su vietos bendruomenės reikšme ir dalyvaujamosios demokratijos samprata savivaldoje, vietos bendruomenių lyderyste ir inovacijomis, vietos bendruomenės lyderių vidine ir išorine komunikacija, bendruomenės išteklių identifikavimu per projektų valdymą ir lėšų pritraukimo strategijas.
Tema aktuali tuo, kad kaip rodo sociologiniai tyrimai Lietuvos bendruomenėse – susiduriama su aktyvių, ryžtingų lyderių stoka arba jie iškyla tik sprendžiant lokalias problemas. Kita vertus, viešajame gyvenime dažnai iškyla skirtingi lyderiai tarp kurių kyla įtampos, konfliktai. Lietuvos savivaldybėse yra nusistovėję klientiniai santykiai, pakankamai aukšta politizacija. Mokymų metu klausytojai aptarė ir išdiskutavo reikšmingiausias bendruomenei lyderio savybes, stilius, elgsenos charakteristikas, pateiktos gairės kritiniam vertinimui (remiantis viešojo intereso, skaidrumo, pasitikėjimo ir kt. kriterijais).
Mokymų metu buvo kalbama ir apie gyventojų įtraukimą į bendruomeninę veiklą, atstovaujant viešąjį interesą, aptarti iššūkiai, problemos ir jų sprendimų būdai. Tema aktuali, nes kaip rodo apklausos ir tyrimai, nemaža dalis NVO ir vietos bendruomenių neveikia gindami viešą interesą (bent jau tam tikrose viešojo gyvenimo srityse) nes yra priklausomi nuo galią turinčių vietos politikų, verslininkų. Kartais jų inciatyvos yra nesėkmingos nes nesugebama įtikinti sprendimo priėmėjų.
Mokymuose taip pat buvo aptartos organizacinės kultūros, veiklos stiprinimo priemonių taikymo temos, bendruomenės galimybės perimti viešųjų paslaugų teikimą.
Projektas artėja į pabaigą, todėl dėkojame VšĮ Lietuvos regioninių tyrimų institutui už puikią partnerystę, aktualias temas, įsimintinus potyrius.